Populārāko diētu salīdzinājums

Zemāk atradīsit portāla healthline.com sagatavoto populārāko diētu salīdzinājumu. Atgādinām, ka saskaņā ar jebkuru diētu, uzturam jābūt daudzveidīgam un sabalansētam – tajā nedrīkst trūkt barības vielu, kas ķermenim nepieciešamas ikdienā: olbaltumvielu, šķiedrvielu, vitamīnu un minerālvielu. Jāatceras, ka mēs esam dažādi, un diēta, kas patīk un ir efektīva vienam, var nederēt otram.

 

Atgādinām, ka saskaņā ar jebkuru diētu, uzturam jābūt daudzveidīgam un sabalansētam – tajā nedrīkst trūkt barības vielu, kas ķermenim nepieciešamas ikdienā: olbaltumvielu, šķiedrvielu, vitamīnu un minerālvielu. Jāatceras, ka mēs esam dažādi, un diēta, kas patīk un ir efektīva vienam, var nederēt otram.

Ketogēnā diēta

Ketogēna diēta (keto diēta) izslēdz visus produktus, kas satur ogļhidrātus. Tādā veidā tiek mēģināts pilnībā novērst ogļhidrātu patēriņu. Diētas laikā tiek sadedzināti tauki, kas uzkrāti ķermenī vai iegūti kopā ar pārtiku.

Ketogēna diēta bieži patērē mazāk kaloriju nekā nepieciešams organisma funkcionēšanai. Daži eksperti uzskata, ka keto diētas panākumu atslēga ir kaloriju ierobežošana, nevis atteikšanās no ogļhidrātiem.

Potenciālais risks: Ogļhidrātu deficīts var izjaukt organisma hormonālo līdzsvaru. Var būt arī enerģijas trūkums, lai uzturētu pareizu smadzeņu darbību, kas var traucēt darbu un citas ikdienas aktivitātes.

 

Dārzeņu diēta

Ievērojot šo diētu, dienā jums jāapēd apmēram 1,5 kg svaigi vai vārīti dārzeņi. Tiem, kuriem ir grūti ievērot tikai dārzeņu diētu, ir atļauts savā uzturā iekļaut augļus, vājpienu, dabisko jogurtu un kukurūzu vai auzu pārslas. Ieteicams ēst 5 – 6 reizes dienā ar regulāriem starplaikiem, bet tikai dārzeņus.

Potenciālais risks: ēdot tikai dārzeņus, var novājināt organismu. Dārzeņu diētā ir maz tauku un olbaltumvielu, tāpēc šī diēta piemērota atslodzes dienās. Augsts šķiedrvielu saturs dārzeņos var izraisīt gāzu uzkrāšanos zarnās, tāpēc uzturs nav piemērots cilvēkiem ar kuņģa-zarnu trakta slimībām.

 

Mono diēta

Kā norāda nosaukums, mono diēta ir tikai vienas noteiktas pārtikas grupas, piemēram, dārzeņu vai augļu, vai tikai viena produkta, piemēram, rīsu vai griķu, patēriņš katru dienu. Šādas diētas ievērošana var palīdzēt svara zudumā, jo diēta attiecas tikai uz vienu produktu.

Potenciālais risks: mono dietai nav zinātniska pamata. Ja cilvēks ilgstoši ievēro šādu diētu, šāds vienveidīgs uzturs var izraisīt vitamīnu un minerālvielu trūkumu. Ķermenis būs novājināts, var izkrist mati, āda var kļūt pelēcīga.

 

Vidusjūras diēta

Šīs diētas pamatā ir grieķu un itāļu virtuves, kurās dominē jūras veltes, rieksti, augļi, dārzeņi un, protams, olīveļļa. Gaļa, piena produkti un olas tiek izslēgtas, bet no tām pilnībā neatsakās. Šī diēta nav paredzēta svara zaudēšanai, taču tika novērots, ka ilgstoša barošana saskaņā ar Vidusjūras diētas principiem var izraisīt dažu papildu kilogramu zaudēšanu.

Potenciālais risks: var neattaisnot to cilvēku cerības, kuri vēlas zaudēt svaru. Svara zaudēšanu var panākt tikai tad, ja tiek samazinātas arī uzņemtās kalorijas.

 

Periodiska badošanās (intermittent fasting jeb IF)

Periodiska badošanās paredz ciklisku ēšanas režīmu, atdalot ēšanas un badošanās periodus. Tā neierobežo ēdiena daudzumu, bet gan kontrolē laiku, kad tas tiek uzņemts. Cilvēks nosaka laika periodu, kurā viņš ēd un kurā badojas. Piemēram, uzturu uzņem 8 stundu laikā no plkst. 9:00 līdz 17:00, kam seko 16 stundu periods bez maltītes uzņemšanas. (līdz nākamās dienas plkst. 9:00) .

Potenciālie riski: Nav noskaidrots, vai periodiskas badošanās pozitīvā ietekme ir saistīta ar regulāriem 16 stundu badošanās periodiem vai ar to, ka uz īsu laiku samazina arī kaloriju daudzumu. Nesamazinot kaloriju daudzumu vai ēdot neveselīgi, jūs varat nezaudēt svaru.

Lasīt vairāk: 5:2 diēta

 

Detoksikācija

Tiek uzskatīts, ka detoksikācija palīdz organismam patstāvīgi atbrīvoties no toksīniem un šlakvielām. Šajā diētā var dzert tikai īpašas tējas vai sulas, kas satur oglekli. Patērējot tikai šķidrumu, svara zudums faktiski notiek, bet ne tik daudz oglekļa dēļ, cik kaloriju ierobežojuma un barības vielu trūkuma dēļ.

Potenciālais risks: aktīvo ogli lieto tikai saindēšanās, vai noteiktu zāļu pārdozēšanas gadījumos. Ogleklis saista dažus kaitīgos savienojumus un izvada tos no ķermeņa. Pašlaik nav zinātnisku pierādījumu tam, ka aktīvās ogles izmantošana pati par sevi veicina svara zudumu.

 

Vai jums ir kādi jautājumi?

Pievienojieties mūsu facebook grupai vai lapas apakšā aizpildiet jautājuma veidlapu!

Saistītie raksti

+
Slapukų nustatymai
Būtinieji
Šie slapukai yra būtini, kad veiktų svetainė, mūsų sistemose negali būti išjungti.
Funkciniai
Šie slapukai suteikia galimybę pagerinti funkcionalumą ir suasmeninimą, pavyzdžiui, jie pagerina pateikiamo turinio formatą ir formą, nustato šrifto dydį ar svetainės elementų pozicijas. Jie gali būti įdiegti mūsų arba kitų tiekėjų, kurie teikia į mūsų puslapius įdėtas paslaugas. Jei neleisite šiems slapukams veikti, kai kurios ar visos minėtos funkcijos negalės tinkamai veikti. Funkciniai slapukai šiuo metu nenaudojami.
Statistiniai
Šie slapukai leidžia mums skaičiuoti apsilankymus ir lankytojų srauto šaltinius, kad galėtume matuoti ir gerinti svetainės veikimą. Pvz., pateikti skaitomiausią turinį pagal rubrikas, kategorijas. Visa šių slapukų informacija yra apibendrinta, todėl anoniminė. Jei neleisite šiems slapukams veikti, nežinosime, kad lankėtės mūsų puslapyje. Statistiniai slapukai šiuo metu nenaudojami.
Reklaminiai
Šiuos slapukus per mūsų svetainę naudoja mūsų reklamos partneriai. Tos bendrovės gali juos naudoti jūsų interesų profiliui formuoti ir jums tinkamoms reklamoms kitose svetainėse parinkti. Jie veikia unikaliai identifikuodami jūsų naršyklę ir įrenginį. Jei neleisite šiems slapukams veikti, įvairiose kitose svetainėse nematysite mūsų tikslingai Jums skirtų pasiūlymų. Reklaminiai slapukai šiuo metu nenaudojami.