Kā apturēt ķermeņa masas pieaugumu pēc 30 gadu vecuma

Ja 20 gadu vecumā cilvēks vēlas samazināt svaru, parasti tas arī viegli izdodas. Taču bieži dzirdam, ka pēc 30 gadu vecuma svara pieaugums palielinās, pat ja nemainām savus ēšanas paradumus. Kāpēc tā?

Ar gadiem mūsu vielmaiņa kļūst lēnāka, samazinās muskuļu masa, mūsu organisms pieprasa mazāk enerģijas, lai uzturētu kārtībā elpošanas funkcijas, asinsriti, šūnu celtniecību. Ēdiena gremošana vairs nenotiek tik ātri, tāpēc viss viegli nonāk tauku rezervēs. Tikai pareiza ēšana un fiziska slodze palīdzēs organismam neuzkrāt liekos kilogramus.

– Kā paātrināt vielmaiņas darbību un ko ēst, lai zaudētu svaru?

Katram cilvēkam ir savas, vienīgi sev raksturīgas vielmaiņas īpatnības.  Viens no svarīgākajiem noteikumiem, lai vielmaiņa darbotos, ir kustība – jo vairāk fizisko aktivitāšu, jo labāk.

Ir arī atsevišķi produkti, kas paātrinās vielmaiņu.

Olu baltumi – to sastāvā ir aminoskābes, kas veicina vielmaiņas darbību. Tāpat tajos ir daudz olbaltumvielu, kā arī D vitamīns. Liesa gaļa- sastāvā ir daudz dzelzs. Ieteicami arī citi produkti, kuru sastāvā ir ievērojams dzelzs daudzums, piemēram, lēcas.

To, ka asi ēdieni ne vien sasilda, bet arī palīdz sadedzināt kalorijas, dzirdējuši ir daudzi. Izrādās, ka čili pipari satur ķīmisku vielu, kas palīdz paātrināt vielmaiņu, tāpēc to pievienošana ēdienam var palīdzēt zaudēt kādu kilogramu.

Tā kā kalcijam ir spēja paātrināt vielmaiņas procesus, ieteicams ir arī piens un citi kalciju saturoši produkti. Šķiedrvielu pārstrādāšanai organismam nepieciešams laiks un enerģija, tāpēc ieteicami arī dažādi pilngraudu produkti, piemēram, brūnie rīsi, auzu pārslas un citi

– Kā vielmaiņu ietekmē neregulārs uzturs?

Kad organisms nesaņem nepieciešamo kaloriju daudzumu, tas sāk darboties bada režīmā. Tas nozīmē, ka palēninās arī vielmaiņa. Bez tam, nepietiekams un nepilnvērtīgs uzturs neļauj organismam saņemt šķiedrvielas, kuras uzlabo gremošanas procesus. Ļoti svarīga ēdienreize ir brokastis. Neēdot brokastis organisms sāk uzkrāt enerģiju, bez tam, pastāv risks pārēsties pusdienās. Pētījumos konstatēts, ka tiem, kas neēd brokastis pastāv 4 reizes lielāks aptaukošanās risks. Tāpēc ieteicams noteikti ēst brokastis, jo tās ir labs vielmaiņas procesa starta punkts. Ja vēlies notievēt, ēd nelielas porcijas 4-5 reizes dienā, jo ēšanas laikā vielmaiņas ātrums krasi pieaug.

– Mēs pārsvarā savu dienu pavadām sēdus. Kā tas ietekmē mūsu ķermeni?

Protams, ka slikti. Fizisko aktivitāšu trūkums ir viena no lielākajām veselības problēmām. Ofisā pie datora, automašīnā pie stūrēs, mājās uz dīvāna. Ierasta aina? Izrādās, ka atliek tikai 20 minūtes nosēdēt vienā vietā, bez kustēšanās, kad vielmaiņas procesi sāk palēnināties. Tāpēc iesakām ik pa laikam atstāt darba vietu un pastaigāties vai izstaipīties. Ja nedzīvojat pārāk tālu no darba, tad labāk silto laiku izmanto pastaigām, tas uzlabos asinsriti un noteikti ļaus ātrāk sasniegt izvirzītos svara zaudēšanas mērķus.

– Kā ūdens palīdz tievēt?

Tauku uzkrāšanās bieži vien ir organisma reakcija uz stresu un piesārņotu organisma iekšējo vidi. Toksīnus ķermenis mēdz paslēpt tauku šūnās. Jo lielāks iekšējais piesārņojums, jo vairāk uzbriest taukaudi. Tomēr, lietojot ūdeni pietiekamā daudzumā, sārņi izvadās caur nierēm un liekie taukaudi noārdās. Ūdens palīdz radīt veselīgu sāta sajūtu un pasargā mūs no pārēšanās.

Ja organisms sajūt ūdens trūkumu, tad aknas nevar noārdīt taukus, jo vispirms tām nākas atjaunot šķidruma krājumus organismā.

Katru dienu cilvēkam jāizdzer vismaz pusotrs litrs ūdens. Diennaktī izdzeramā ūdens daudzumu aprēķina pēc formulas – 30 ml uz katru ķermeņa kilogramu.

– Ko darīt, ja cilvēks ir vienkārši atkarīgs no pārtikas – sava veida pārtikas atkarīgais?

Ķermenim ir nepieciešams ēdiens, lai tas spētu pareizi funkcionēt, taču pārāk liela aizraušanās ar pārtiku nozīmē to, ka cilvēkam rodas atkarība.

Daži praktiski padomi: ēdiet mēreni un biežāk, izvairieties no pārāk īsa vai gara laika intervāla starp ēdienreizēm (īss – līdz 2 stundām, garš – vairāk par 3 – 4 stundām). Nelietojiet gāzētos dzērienus un konservētos pārtikas produktus – tie tikai palielina ēstgribu.

Saistītie raksti

+
Slapukų nustatymai
Būtinieji
Šie slapukai yra būtini, kad veiktų svetainė, mūsų sistemose negali būti išjungti.
Funkciniai
Šie slapukai suteikia galimybę pagerinti funkcionalumą ir suasmeninimą, pavyzdžiui, jie pagerina pateikiamo turinio formatą ir formą, nustato šrifto dydį ar svetainės elementų pozicijas. Jie gali būti įdiegti mūsų arba kitų tiekėjų, kurie teikia į mūsų puslapius įdėtas paslaugas. Jei neleisite šiems slapukams veikti, kai kurios ar visos minėtos funkcijos negalės tinkamai veikti. Funkciniai slapukai šiuo metu nenaudojami.
Statistiniai
Šie slapukai leidžia mums skaičiuoti apsilankymus ir lankytojų srauto šaltinius, kad galėtume matuoti ir gerinti svetainės veikimą. Pvz., pateikti skaitomiausią turinį pagal rubrikas, kategorijas. Visa šių slapukų informacija yra apibendrinta, todėl anoniminė. Jei neleisite šiems slapukams veikti, nežinosime, kad lankėtės mūsų puslapyje. Statistiniai slapukai šiuo metu nenaudojami.
Reklaminiai
Šiuos slapukus per mūsų svetainę naudoja mūsų reklamos partneriai. Tos bendrovės gali juos naudoti jūsų interesų profiliui formuoti ir jums tinkamoms reklamoms kitose svetainėse parinkti. Jie veikia unikaliai identifikuodami jūsų naršyklę ir įrenginį. Jei neleisite šiems slapukams veikti, įvairiose kitose svetainėse nematysite mūsų tikslingai Jums skirtų pasiūlymų. Reklaminiai slapukai šiuo metu nenaudojami.