Īstermiņā mono diētas ir populāras, jo jāievēro īsu periodu, kura dēļ tās psiholoģiski ir viegli izturēt. Straujš svara zudums un rezultāts ir redzams dažu dienu laikā. Bet tie, kas tās ievēro, rezultātus novēro tikai īstermiņā.

Uztura speciāliste Anda Radziņa brīdina, ka ievērojot monotonu diētu organismā notiek izmaiņas, kas negatīvi ietekmē veselību. Tāpēc ir vērts saprast, kāda ietekme ir noteiktiem pārtikas produktiem, ja uzturā tie ir pārmērīgi daudz.

Sekas var just ilgstoši – desmitiem gadu.

Pēc A. Radziņas teiktā, neviena mono diēta nav ieteicama. „Viena noteikta produkta lietotāji neuzņems visas nepieciešamās uzturvielas papildus nelietojot uztura bagātinātājus. Pasaulē nav tāda produkta, kurā būtu visas uzturvielas vajadzīgajā daudzumā un proporcijā,“ brīdina speciāliste.

Anda Radziņa uzsver, ka ir daudzi skeptiķi, kuri saka, ka bada laikā ēdām to, kas mums ir pieejams, bieži vienu un to pašu produktu, un izdzīvojām. „Cilvēka ķermenis ir tik sarežģīts, ka mēs varam sajust sekas tam, ko mēs šodien darām, nevis rīt vai parīt,“ viņa atklāj. Ir pierādīts, ja šobrīd ciešat no nepietiekama uztura, sekas var sajust 5 -10 gadu laikā. Gads ir minimālais periods, kurā var mainīties asins ainas rādītāji un var pamanīt pirmās nepietiekama uztura sekas.“

Tāpēc, pēc uztura speciālista domām, visas mono diētas ir vienlīdz sliktas. Un 10 dienas ir kritisks periods, pēc kura uzturā būtu jāiekļauj arī citi produkti.

Kur slēpjas mono diētu negatīvā ietekme?

Tas ir efekts, kad zaudētais svars parasti atgriežas dubultā.

No kā tas atkarīgs? „Pirmkārt, tas ir saistīts ar faktu, ka izvēlētā svara zaudēšanas metode ir gan fiziski, gan psiholoģiski nepieņemama,“ skaidro uztura speciālists. „Faktiski turpmāka svara zaudēšanas ir jāievēro visu atlikušo mūžu.“

Pēc viņas teiktā, svara pieaugums parasti ir neizbēgams, bet tas nedrīkst pārsniegt 2 kilogramus. Ja cilvēks izvēlas vismazāk fiziski un psiholoģiski kaitīgo svara zaudēšanas paņēmienu, veselīga ķermeņa svara uzturēšana noteikti raizes nesagādās. Bet, ja šis svars tiek sasniegts veidā, kas vienmēr izraisījis neapmierinātību, neapmierinātību ar ēšanas procesu, biežu bada sajūtu u.t.t., no iegūta svara noturēšanas būs praktiski neiespējami.

Uztura speciālistes Andas Radziņas ieteikumi, lai izdotos zaudēt svaru:

  • Minimāls diskomforts.
  • Jāievēro ēdienreižu režīms.
  • Pārtikas dažādība.
  • Fiziskas aktivitātes.
  • Svētkus var svinēt.
  • Jāēd ar prieku.
  • Dzert ūdeni.
  • Nepārsniegt svara pieaugumu robežās līdz 2 kg.